Godzina Miłosierdzia i Narodowe Czytanie Biblii 30 kwietnia 2017 roku

rozaniec5

(więcej…)

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Ks. Abp Hoser: trzeba postawić tamę prawną eugenice prenatalnej

HoserWzrasta w Polsce liczba aborcji ze wskazań eugenicznych. Konieczne staje się więc pilne uregulowanie rozwiązań prawnych w tej kwestii – podkreślił przewodniczący Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP abp Henryk Hoser. Przypomniał, że ludzkie życie ma swoją bezwzględną wartość w każdym okresie i w każdym stanie.

 

(więcej…)

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , , ,

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

obóz29 kwietnia, Kościół katolicki w Polsce obchodzi Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. W czasie drugiej wojny światowej z rąk okupantów – niemieckiego i sowieckiego, zginęło blisko trzy tysiące polskich duchownych, co stanowiło 20 proc. przedwojennego duchowieństwa. Ponad połowa z duchownych diecezjalnych i zakonnych poddana została represjom. 29 kwietnia przypada rocznica – w tym roku 72. – wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau. Od 2002 data ta jest dla Kościoła w naszym kraju Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

 

(więcej…)

Posted under Bez kategorii

Papież do Tawadrosa: wyruszamy dziś razem jako głosiciele pokoju

PapaEgipt„Sam Pan niech nam pozwoli, byśmy wyruszyli dzisiaj razem na nowo jako pielgrzymi komunii i głosiciele pokoju. Miłość braterska i komunia misji: te przesłania przekazują nam Słowo Boże i nasze początki. Są to ewangeliczne ziarna, które z radością stale podlewamy i z Bożą pomocą wspólnie sprawiamy wzrost” – mówił Papież Franciszek na zakończenie spotkania z koptyjskim papieżem, patriarchą Tawadrosem. Stoi on na czele Prawosławnego Kościoła Koptyjskiego, którego wierni stanowią najliczniejszą wspólnotę chrześcijan Egiptu. Było to najważniejsze ekumeniczne wydarzenie papieskiej podróży do Egiptu, a zarazem, jak podkreślił Franciszek, zwieńczenie wieloletnich dobrych relacji między stolicą św. Piotra a stolicą św. Marka (właśnie ten apostoł uważany jest za założyciela Kościoła w Egipcie). Kamieniem milowym na tej drodze było podpisanie w 1973 r. z Pawłem VI wspólnej deklaracji, w której, jak zaznaczył Ojciec Święty, „wspólnie wyznaliśmy, że należymy do Jezusa i że On jest dla nas wszystkim”. Franciszek przypomniał też słowa Jana Pawła II, że „nie mamy czasu do stracenia” na drodze budowania pełnej i widzialnej komunii.

 

(więcej…)

Posted under Bez kategorii

Papież Franciszek w Egipcie

egiptPapieska wizyta w Egipcie ma wymiar duszpasterski, ekumeniczny i międzyreligijny. Przed rozpoczynającą się w piątek pielgrzymką wskazuje na to watykański rzecznik prasowy. Podkreśla zarazem, że Franciszek nie obawia się o swe bezpieczeństwo, stąd też zrezygnowano z używania przez Papieża, jak pierwotnie planowano, samochodu opancerzonego. Jedyna ważna zmiana w programie dotyczy miejsca sprawowania Mszy. Pierwotnie Ojciec Święty miał ją celebrować na stadionie, ostatecznie jednak zrobi to na terenie wojskowej bazy lotniczej, co nie tylko zapewni większe bezpieczeństwo, ale i sprawi, że w liturgii będzie teraz mogło uczestniczyć 25 tys. wiernych, czyli o 7 tysięcy więcej niż wg pierwszego planu.

 

(więcej…)

Posted under Bez kategorii

„Chrześcijański kształt patriotyzmu” – nowy dokument KEP

Episkopat„Potrzebny jest w naszej ojczyźnie dobrze nam znany z historii patriotyzm otwarty na solidarną współpracę z innymi narodami i oparty na szacunku dla innych kultur i języków. Patriotyzm bez przemocy i pogardy. Patriotyzm wrażliwy także na cierpienie i krzywdę, która dotyka innych ludzi i inne narody” – podkreślają polscy biskupi w dokumencie społecznym pt. „Chrześcijański kształt patriotyzmu”. Został on przyjęty podczas 375. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie 14 marca br.
Dokument Episkopatu składa się z dwóch części. W pierwszej biskupi ukazują czym jest patriotyzm z perspektywy chrześcijańskiej, w drugiej zaś wskazują na potrzebę wychowania do patriotyzmu.

(więcej…)

Posted under Bez kategorii

Watykan: kard. J. Ratzingerowi grożono śmiercią po jego krytyce teologii wyzwolenia

BenedyktPo krytycznych wypowiedziach m.in. na temat teologii wyzwolenia, zawartych w książce „Raport o stanie wiary”, kardynałowi Josephowi Ratzingerowi grożono śmiercią, dlatego na jakiś czas przeniósł się on do siedziby ambasady amerykańskiej przy Watykanie. Tam nad jego bezpieczeństwem czuwali żołnierze piechoty morskiej, słynni marines. Ujawnił to współautor i inspirator wspomnianej książki, wydanej w 1985 roku, włoski dziennikarz i pisarz katolicki Vittorio Messori.

(więcej…)

Posted under Bez kategorii

Owoce Niedzieli Miłosierdzia w parafii św. Faustyny

IMG_1139Szczęść Boże
Czcigodny ks. Prałacie, 
pragnę serdecznie podziękować za modlitwę za bliskich z mojej rodziny w  czasie  Mszy św. w Święto Miłosierdzia, w II Niedzielę po Zmartwychwstaniu Pańskim, 23 kwietnia 2107 r. o godz. 12.30.
Jestem bardzo wdzięczna,  że Ks. Prałat wyraził zgodę, mimo, iż to była to tak uroczysta Odpustowa Msza św.

Nie byłam zorientowana, czy w każdej parafii można dać swoją intencje do modlitwy wiernych. U nas na Śląsku – mieszkam w Tychach i należę do parafii bł. Karoliny Kózkówny – jest taki zwyczaj.

(więcej…)

Posted under Bez kategorii

Trzecia rocznica kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII

ObrazJPIITrzecia rocznica kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II mija w czwartek, 27 kwietnia. Ceremonię niemającą precedensu w historii Kościoła nazwano mszą czterech papieży: dwóch wyniósł na ołtarze Franciszek w obecności swego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI.

 

(więcej…)

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , , , , ,
1 2 3 8