Wielki Piątek – Adoracja Krzyża

DSC_5206W Wielki Piątek rozważaliśmy Mękę i Śmierć Pana Jezusa. Celebrans odsłaniał ramiona Krzyża i śpiewał trzykrotne: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii Krzyż był adorowany przez wiernych, jak przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przyniesiony został Najświętszy Sakrament i wiernym udzielona Komunia Święta. Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego.

(więcej…)

Posted under Bez kategorii

Wielki Piątek

W Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii. W kościołach trwa spowiedź, adoruje się Pana Jezusa w ciemnicy. Dopiero późnym popołudniem rozpoczynają się najważniejsze obrzędy tego dnia – Liturgia na cześć Męki Pańskiej. Nie jest to Msza. Składa się z trzech części: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i obrzędów Komunii Świętej.

Wszystko zaczyna się nietypowo. Ministranci i kapłani wychodzą w ciszy do ołtarza. Nie poprzedza ich dzwonek, nie śpiewa się żadnej pieśni. Słychać tylko ich kroki. Po dojściu do ołtarza ksiądz nic nie mówi. Po prostu pada na twarz. Wszyscy obecni w Kościele klękają. Wobec zbawczej śmierci Jezusa wszelkie słowa są nieodpowiednie. W tej chwili cisza mówi znacznie więcej. Dziś wspominamy zbawczą mękę i śmierć Bożego Syna, Jezusa Chrystusa. W Jego ranach jest nasze zdrowie…

(więcej…)

Posted under Bez kategorii

Wielki Piątek

jesus_on_crossgodz. 17.00   Adoracja Krzyża

Dzień śmierci Pana Jezusa na Krzyżu. Kościół trwa przy grobie Pańskim rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa, powstrzymując się tego dnia od sprawowania Mszy św. Liturgia składa się czterech części: Liturgii Słowa, Adoracji Krzyża, Komunii św. i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Po nabożeństwie rozpoczęcie Nowenny do Bożego Miłosierdzia.

Adoracja do godz. 24.00, zachęcamy do modlitwy.
Spowiedź tylko od 15.00 do zakończenia nabożeństwa Adoracji Krzyża.

Obowiązuje post paschalny –
powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i post ilościowy.

Posted under Bez kategorii

Uroczystości Wielkiego Czwartku

20170413_185503Uroczystości Wielkiego Czwartku dały początek trzydniowemu Triduum Pachalnemu na pamiątkę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W naszej parafii  rozpoczęliśmy przeżywanie Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego celebracją Mszy Wieczerzy Pańskiej. Wielki Czwartek to dzień ustanowienia dwóch sakramentów; Kapłaństwa i Eucharystii. Wspominamy, a zarazem upamiętniamy Ostatnią Wieczerzę, jaką Chrystus spożywał ze swymi Apostołami w ostatnią noc przed męką.

(więcej…)

Posted under Bez kategorii

Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 8:00 do 24:00

IMG_3042Zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu od 8.00 do 24.00.
Pan Jezus oczekując porannego zebrania się Sanhedrynu, przebywał w podziemnym lochu od godziny trzeciej do piątej. Był on bardzo wyczerpany i znużony z powodu wstrząsających przejść całej nocy: cierpienia w Ogrójcu, zniewagi przy uwięzieniu i przyprowadzeniu do miasta, przesłuchania u Annasza i Kajfasza. Nie dano mu spokoju i w więzieniu, gdzie był wystawiony na ustawiczne drwiny i zniewagi.

 

(więcej…)

Posted under Bez kategorii

Wielki Piątek Męki Pańskiej

Wielki-PIaTEKWielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.

(więcej…)

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , , , , , , , , , , ,