Ks. Biskup Grzegorz Ryś nowym Metropolitą Łódzkim!

Biskup_Grzegorz_RyśDzisiaj o godz. 12, na Anioł Pański ogłoszono w Nuncjaturze Apostolskiej i w kurii Archidiecezji Łódzkiej, że nowym Arcybiskupem Metropolitą Łódzkim został mianowany, ks. Bp Grzegorz Ryś.

Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. w Rys_COAKrakowie. W latach 1982-1988 odbył formację w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej oraz studia na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk księdza kardynała Franciszka Macharskiego w Katedrze Wawelskiej.

 

(więcej…)

Posted under Bez kategorii

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

KrzyzLiturgia dzień 14. września określa mianem święta Podwyższenia Krzyża Świętego, które na celu ma podkreślenie tajemnicy Krzyża, „na którym zawisło Zbawienie świata”. Dlaczego we wrześniu jeszcze raz szczególnie rozpamiętujemy tajemnicę Wielkiego Piątku? Otóż przed reformą kalendarza, jaka miała miejsce po Soborze Watykańskim Drugim, obchodzono dwa święta: 3. maja jako święto Znalezienia Krzyża Świętego i 14. września – święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Po reformie pozostawiono jedynie święto wrześniowe łącząc niejako w jedno zarówno znalezienie i podwyższenie.

 

(więcej…)

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , , ,