Abp Ryś: zajmijcie swoje miejsce przy tym stole! – ingres metropolity łódzkiego

Ingres– Chcę powiedzieć każdemu z Was – Wam wszystkim, którzy tworzycie Kościół Jezusa Chrystusa w Łodzi: Zajmijcie swoje miejsca przy tym stole! Zajmijcie je naprawdę! To znaczy poddając się przynagleniu Ducha Świętego – Jego Mocy i Twórczości! Zajmijcie nie jakiekolwiek miejsca, ale te przyznane każdemu z Was przez Pana! – zwrócił się do biskupów, duchownych i świeckich Archidiecezji Łódzkiej abp Grzegorz Ryś.
Uroczystą procesją z domu biskupiego do katedry p.w. św. Stanisława Kostki, rozpoczęły się uroczystości objęcia przez abp. Grzegorza Rysia stolicy biskupów łódzkich.

 

(więcej…)

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , , , , , , , , ,

In navem ascendens – Bulla nominacyjna Arcybiskupa Łódzkiego

bullaNa początku uroczystości objęcia przez biskupa nowej diecezji, odczytywany jest dokument papieski zwany Bullą – napisany jest w języku łacińskim, a którego treść  informuje o nominacji nowego Pasterza danego Kościoła lokalnego.

Poniżej publikujemy treść dokumentu papieskiego w języku łacińskim i polskim.

(więcej…)

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , ,

Odnaleziony Pastorał – historia pastorału pierwszego ordynariusza łódzkiego

pastorałOznaką władzy pasterskiej każdego z biskupów jest pastorał, tj. ozdobna laska o ślimakowatym zakończeniu, zwanym krzywaśnią. Zadaniem powołanego na urząd biskupa, jest bycie pasterzem dla powierzonych swojej pieczy owiec. Pastorał, obok mitry, pierścienia i krzyża pektoralnego, jest zewnętrznym wyrazem władzy pasterskiej, jaką w imieniu Ojca Świętego, pełni biskup na terenie swojej diecezji.

 

(więcej…)

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , ,