Orędzie Papieża Franciszka na I Światowy Dzień Ubogich

PapiezFranciszekORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO
I ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH
XXXIII Niedziela Zwykła, 19 listopada 2017
Nie miłujmy słowem, ale czynem

 1. «Dzieci, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą!» (1J 3, 18). Te słowa Apostoła Jana wyrażają nakaz, od którego żaden chrześcijanin nie może się uchylić. Powaga, z jaką umiłowany uczeń przekazuje aż do naszych czasów polecenie Jezusa, jest jeszcze bardziej podkreślona przez kontrast zachodzący pomiędzy pustymi słowami, które często znajdują się w naszych ustach, a konkretnymi faktami, z jakimi mamy się zmierzyć. Miłość nie pozwala sobie na wymówki: kto zamierza kochać tak, jak kochał Jezus, powinien postępować zgodnie z Jego przykładem, i to przede wszystkim wtedy, kiedy jest wezwany do okazania miłości ubogim. Sposób, w jaki kocha Syn Boży, jest dobrze znany i św. Jan jasno o tym pisze. Miłość Syna Bożego opiera się na dwóch kolumnach: Bóg pierwszy nas umiłował (por. 1J 4, 10.19), dając całego siebie, również swoje życie (por. 1J 3, 16).

 

(więcej…)

Posted under Bez kategorii

Kościół miłosierny – przed I Światowym Dniem Ubogich

biedaKościół katolicki jest zaraz po państwie największą instytucją, niosącą pomoc ubogim. Prowadzi tysiące dzieł, w które angażują się duchowni, osoby konsekrowane i świeckie, wspierając ubogich, dzieci i młodzież, pomagając w wyjściu z bezdomności.

 

(więcej…)

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , , ,

Ostrobramska Matka Miłosierdzia uczczona przez Biskupów Seniorów na Łódzkim „bruku”

odpustW uroczystość odpustową ku czci Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia, 16 listopada br. w kościele Sióstr Bernardynek oddano cześć Matce Bożej w wiernej kopii Cudownego Ostrobramskiego Wizerunku. 90 lat temu w 1927 r. obraz ten został namalowany w Wilnie przez artystkę malarkę siostrę Franciszkę Wierzbicką, późniejszą fundatorkę i przełożoną Sióstr Bernardynek w Łodzi Rudzie. W 1946 roku w następstwie II wojny światowej Siostry z Wilna, zostały przyjęte przez arcybiskupa Włodzimierza Jasińskiego w Łodzi. Przybyły do naszego miasta z piękną kopią Matki Miłosierdzia, która znalazła swoje miejsce w świątyni, gdzie dzisiaj Siostry są Gospodyniami.

(więcej…)

Posted under Bez kategorii