„Niedziela z Apostołem Miłosierdzia”

W niedzielę 24 marca 2019 r. w parafii św. Faustyny w Łodzi na wszystkich Mszach świętych głosiła konferencje s. Michaela Rak ZSJM, założycielka hospicjum im. bł. Księdza Sopoćki w Wilnie. Po każdej Eucharystii Siostra Michaela dzieliła się swoimi doświadczeniami wiary i miłosierdzia. „Niedziela z Apostołem Miłosierdzia” – spotkanie z Gościem specjalnym, to owoc I Łódzkiego Kongresu Świętej Faustyny, który miał miejsce w naszej parafii w dniach 4-5 października 2018 r. w 80. rocznicę śmierci Apostołki Bożego Miłosierdzia.  Spotkania i konferencje o miłosierdziu odbywają się w każdą czwartą niedziele miesiąca.

 

(więcej…)

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , , , , ,

III część Gorzkich Żalów

Gorzkie Żale część 3 – odprawiamy w III niedzielę Wielkiego Postu i w Niedziele Palmową. Rozważamy, co Pan Jezus wycierpiał od chwili ukoronowania aż do ciężkiego skonania na krzyżu.
Gorzkie Żale to nabożeństwo wielkopostne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Pierwszy raz Gorzkie Żaleodprawiono w 1707 r., a tekst nabożeństwa zachował oryginalne, staropolskie brzmienie. Struktura Gorzkich Żali opiera się na strukturze dawnej Jutrzni.

 

 

(więcej…)

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , ,

Święta Katarzyna Szwedzka, zakonnica

Katarzyna urodziła się w 1330 r. jako druga córka św. Brygidy i księcia Ulfa Gudmarssona. W dzieciństwie oddano ją do internatu cysterek w Riseberg, gdzie otrzymała pełne wykształcenie i religijne wychowanie. Po powrocie z klasztoru została wydana za szlachetnego rycerza, Edgarda z Kyren. Oboje złożyli ślub dozgonnej czystości. W roku 1350 św. Katarzyna udała się wraz z matką, św. Brygidą Szwedzką (współpatronką Europy), do Rzymu z okazji roku jubileuszowego dla zyskania odpustu zupełnego. Podczas pielgrzymowania otrzymała wiadomość o śmierci męża. Pozostała więc z matką w Rzymie, oddana dziełom pobożnym i miłosiernym. Przez 25 lat pomagała także św. Brygidzie w założeniu i utrwaleniu nowej rodziny zakonnej, brygidek. Z matką odbywała równocześnie pielgrzymki do różnych miejsc świętych. W roku 1373 na rękach Katarzyny Brygida pożegnała życie doczesne, wyczerpana bardzo nużącą pielgrzymką do Ziemi Świętej. Kiedy Katarzyna wiozła relikwie matki do Szwecji, przejeżdżała także przez polskie Pomorze.

(więcej…)

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , ,

Ewangelia na dziś

Ewangelia (Łk 13, 1-9)

Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

W tym czasie przyszli jacyś ludzie i donieśli Jezusowi o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar.
Jezus im odpowiedział: «Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, iż to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jeruzalem? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie».

(więcej…)

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , , ,