Na Sycylii powstaje muzeum Krzyża Świętego

„Naszym pragnieniem jest, aby to miejsce, poprzez sztukę ceramiczną, malarską, rzeźbiarską i wszelkie inne jej wyrazy, ukazywało wiarę, własną pobożność czy osobiste doświadczenie krzyża” – powiedział biskup Caltagirone na Sycylii o powstającym tam muzeum Krzyża Świętego. Zostanie ono otwarte 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego w sanktuarium Santissimo Crocifisso del Soccorsco.

 

(więcej…)

Posted under Bez kategorii Tagi: , ,

Ewangelia na dziś

Ewangelia (Mt 13, 54-58)

Jezus lekceważony w Nazarecie
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus, przyszedłszy do swego miasta rodzinnego, nauczał ich w synagodze, tak że byli zdumieni i pytali:
«Skąd u Niego ta mądrość i cuda? Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas? Skądże więc u Niego to wszystko?» I powątpiewali o Nim.

(więcej…)

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , , , ,

Ewangelia na dziś

Ewangelia (Mt 13, 47-53)

Przypowieść o sieci
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus powiedział do tłumów:
«Podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju. Gdy się napełniła, wyciągnęli ją na brzeg i usiadłszy, dobre zebrali w naczynia, a złe odrzucili. Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.

(więcej…)

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , ,

Dobrym współpracownikiem Boga jest ten kto potrafi rozpoznać dobro

„Nie jest dobrym współpracownikiem Boga ten, kto wyrusza na poszukiwanie ograniczeń i wad innych, ale raczej ten kto potrafi rozpoznać dobro, które rośnie po cichu na polu Kościoła i historii, pielęgnując je aż po dojrzewanie. A wtedy to Bóg, i tylko On, będzie nagradzał dobrych a karał złych” – mówił Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

 

(więcej…)

Posted under Bez kategorii Tagi: , ,

Ewangelia na dziś

Ewangelia (J 11, 19-27)

Wiara Marty
Słowa Ewangelii według świętego Jana

Wielu Żydów przybyło do Marty i Marii, aby je pocieszyć po bracie. Kiedy zaś Marta dowiedziała się, że Jezus nadchodzi, wyszła Mu na spotkanie. Maria zaś siedziała w domu.
Marta rzekła do Jezusa: «Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł. Lecz i teraz wiem, że Bóg da Ci wszystko, o cokolwiek byś prosił Boga».
Rzekł do niej Jezus: «Brat twój zmartwychwstanie».
Rzekła Marta do Niego: «Wiem, że zmartwychwstanie w czasie zmartwychwstania w dniu ostatecznym».

(więcej…)

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , ,

Hagia Sophia: chrześcijanie nie milkną, rosyjska Cerkiew prosi o pomoc

Nie milknie głos chrześcijańskiego świata w obliczu decyzji prezydenta Turcji o przekształceniu bazyliki Hagia Sophia w meczet. Tą sprawą zajmował się między innymi obradujący do wczoraj Święty Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. W wydanym oświadczeniu apeluje on do wspólnoty międzynarodowej “o udzielenie wszelkiej możliwej pomocy, by zachowany został specjalny statut kościoła Hagia Sophia”.

(więcej…)

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , ,

Ewangelia na dziś

Ewangelia (Mt 13, 36-43)

Wyjaśnienie przypowieści o chwaście
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus odprawił tłumy i wrócił do domu. Tam przystąpili do Niego uczniowie, mówiąc: «Wyjaśnij nam przypowieść o chwaście».
On odpowiedział: «Tym, który sieje dobre nasienie, jest Syn Człowieczy. Rolą jest świat, dobrym nasieniem są synowie królestwa, chwastem zaś synowie Złego. Nieprzyjacielem, który posiał chwast, jest diabeł; żniwem jest koniec świata, a żeńcami są aniołowie.

(więcej…)

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , ,

Papieski jałmużnik odwiedził Lwów i Berdyczów

Ks. Kard. Konrad Krajewski konsekrował we Lwowie nowy rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Świątynia ta jest wotum za jego pontyfikat i przypomnieniem papieskiej pielgrzymki na Ukrainę. Papieski jałmużnik poświęcił też i wmurował kamień węgielny pod przytulisko dla bezdomnych kobiet i samotnych matek. Wizyta kard. Krajewskiego we Lwowie połączyła w sobie dwa wymiary jego posługi. Teraźniejszą, czyli troskę o ubogich, oraz wcześniejszą związaną z posługą papieskiego ceremoniarza. Papieski jałmużnik poświęcił wczoraj fundamenty przytuliska dla bezdomnych kobiet i matek samotnie wychowujących dzieci, jakie we Lwowie budują siostry albertynki. Były ceremoniarz Jana Pawła II, konsekrował także kościół, który powstał nieopodal miejsca, w którym papież Polak w roku 2001, podczas wizyty we Lwowie, sprawował Mszę Świętą.

(więcej…)

Posted under Bez kategorii

Ewangelia na dziś

Ewangelia (Mt 13, 31-35)

Przypowieść o ziarnku gorczycy i o kwasie
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus opowiedział tłumom tę przypowieść:
«Królestwo niebieskie podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał na swej roli. Jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, lecz gdy wyrośnie, większe jest od innych jarzyn i staje się drzewem, tak że ptaki podniebne przylatują i gnieżdżą się na jego gałęziach».

(więcej…)

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , ,
1 2 3 7