Bezrobocie jest rzeczywistością, do której nie można się przyzwyczaić

PapieżBezrobocie jest „rzeczywistością, do której nie można się przyzwyczaić i traktować ją, jakby była jedynie statystyką”– powiedział Papież Franciszek podczas spotkania ze światem pracy w Bolonii. Miało ono miejsce na głównym placu miasta Piazza Maggiore o g. 12.00 i połączone było z odmawianiem modlitwy „Anioł Pański”.

 

 

„Gościnność i walka z ubóstwem są w dużej mierze związane z pracą. Nie dajemy prawdziwej pomocy ubogim, jeśli nie mogą znaleźć pracy i godności. Jest to pasjonujące wyzwanie, jak w latach odbudowy po wojnie, która pozostawiła tak wiele biedy. Niedawny «Pakt na rzecz pracy», w którym wszyscy partnerzy społeczni, a także Kościół, podpisali wspólne zobowiązanie do wzajemnej pomocy w znalezieniu stabilnych środków zaradczych, a nie jałmużny, jest ważną metodą, która, mam nadzieję, wyda spodziewane owoce” – zaznaczył Ojciec Święty.

Franciszek zwrócił też uwagę na fakt, że kryzys gospodarczy, który ma wymiar europejski i globalny, jest również kryzysem etycznym, duchowym i humanitarnym. „Cały organizm społeczny, w jego różnych elementach, jest wezwany do podjęcia wszelkich starań, aby praca, która jest podstawowym czynnikiem godności, była troską szczególną” – podkreślił Papież.

Nawiązał on również do faktu, że spotkanie ze światem pracy ma miejsce przed główną świątynią Bolonii, bazyliką św. Petroniusza.

„Jesteśmy tutaj przed św. Petroniuszem, wspominanym jako ‹‹Pater et Protector›› i zawsze przedstawianym z miastem w swoich rękach. Z tego miejsca widzimy trzy aspekty konstytutywne waszego miasta: Kościół, urząd miasta i uniwersytet. Kiedy prowadzą one dialog i współpracują ze sobą, to umacnia się cenny humanizm, jakie one wyrażają, a miasto – że tak powiem – ‹‹oddycha››, ma perspektywę i nie boi się stawić czoła pojawiającym się wyzwaniom. Zachęcam was do docenienia tego humanizmu, którego jesteście depozytariuszami, aby poszukiwać mądrych i dalekowzrocznych rozwiązań złożonych problemów naszych czasów, traktując je jako trudność, ale także jako szansę na rozwój i udoskonalenie. To, co mówię, dotyczy także Włoch jako całości i całej Europy” – stwierdził Papież .

lgo/ rv

Posted under Bez kategorii