Biskupi z Europy środkowo-wschodniej będą szkoleni w Polsce

biskupiNa szkolenia w Polsce z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi przejdzie ponad 20 biskupów z Europy środkowo-wschodniej i niektórych krajów Azji. Odbędą się one od 19 do 22 lutego w jezuickim Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury w Falenicy. Organizowane są one przez ECCC wraz Episkopatem Stanów Zjednoczonych.

 

Celem szkoleń jest pomoc księżom biskupom w dobrym ułożeniu relacji na linii biskup i podlegający mu ksiądz oraz relacji biskup – osoby świeckie – wyjaśnia ks. Wojciech Mikulski SJ z ECCC. Podkreśla, że zajęcia te mają przede wszystkim zwrócić uwagę na potrzebę ułożenia dobrych relacji pracodawca – pracownik na terenie kościelnym jak również dobrego korzystania z „zasobów ludzkich”, jakimi na terenie swojej diecezji dysponuje każdy z biskupów.

Zajęcia poprowadzą m. in. księża biskupi: Jeffrey M. Monforton z diecezji Steubenville z USA i Jan Babiak z grekokatolickiej archidiecezji preszowskiej na Słowacji. Prelegenci podzielą się swoimi doświadczeniami na temat relacji i sposobu współpracy i zarządzania księżmi diecezjalnymi, zakonnikami i świeckimi.

Kolejny prelegent, ojciec Marek Blaza, jezuita aktywny zarówno w rycie łacińskim jak i wschodnim, zaprezentuje sposoby organizacji kurii diecezjalnej, zarówno w Kościele rzymskokatolickim jak i greckokatolickim. Będzie tez mówić o znaczeniu stałej formacji w życiu kapłana.

Z kolei ks. Rocco D’ Ambrosio, etyk biznesu z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiegoopowie o tym, co z etycznego punktu widzenia wolno, co można a o czym trzeba pamiętać pracując z osobami świeckimi.

Ostatnim punktem spotkania będzie wykład i warsztaty na temat tego, jak zatrudniać pracownika, jak prowadzić z nimi trudne rozmowy i jak można zwolnić pracownika świeckiego. Te zajęcia prowadzić będzie Maciej Wiśniewski, menedżer, przedsiębiorca, trener biznesu.

Obecna sesja jest pierwszą edycją szkoleń z tego tematu i jest ona adresowana wyłącznie do księży biskupów. Wezmą w niej udział biskupi z Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Gruzji, Węgier, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Polski, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu. Będą to biskupi zarówno rzymsko jak i greckokatoliccy.

W spotkaniu będzie uczestniczyć m. in. Prymas Polski, ks. Abp Wojciech Polak i przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy, abp Guntaras Grusas.

W przyszłości szkolenia te obejmą także szerszy krąg słuchaczy: księży, zakonników, zakonnic oraz ludzi świeckich.

Ks. Wojciech Mikulski SJ, szef Europejskiego Centrum Komunikacji i Kultury dodaje w rozmowie z KAI, że lutowe szkolenia dla biskupów w ECCC są kolejnym elementem szkoleń jakie dla hierarchów Kościoła prowadzone są tu od czterech lat. Wcześniej były to szkolenia z zakresu zarządzania kryzysem w Kościele czy pozyskiwania funduszy.

za ekai.pl

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , ,