Łódzka Ekumeniczna Droga Światła w piątek 13 kwietnia!

Droga-ŚwiatlaW najbliższy piątek 13 kwietnia o godz. 19:00 tj. w drugi piątek po Wielkanocy wg kalendarza gregoriańskiego, a pierwszy wg kalendarza juliańskiego, po raz pierwszy ulicami Łodzi przejdzie Ekumeniczna Droga Światła, w której udział zapowiedzieli duchowni i wierni wszystkich wyznań chrześcijańskich, których świątynie znajdują się na terenie miasta. – Droga Światła, to nasza wspólna inicjatywa, aby w miejsce Ekumenicznej Drogi Krzyżowej, w okresie wielkanocnym przeżyć wspólnie – ekumeniczne nabożeństwo – mówi ks. Abp Ryś.

 

Via Lucis – Droga Światła znana jest w Kościele od 1988 roku, a za inicjatorów tego nabożeństwa uważa się zgromadzenie księży salezjanów. To oni wzorując się na 14 stacjach Drogi Krzyżowej wyznaczyli 14 stacji paschalnych, które miały miejsce po Zmartwychwstaniu Chrystusa, a o których opowiadają Ewangelie i Dzieje Apostolskie. Nabożeństwo to rozpoczyna się od stacji powstania z martwych Chrystusa i kończy się wydarzeniem Zielonych Świąt, kiedy Zmartwychwstały posyła uczniom zapowiedzianego Ducha Świętego.

Nabożeństwo odbędzie się na ulicach Łodzi i będzie miało wymiar ekumeniczny. – Przejdziemy z kościoła naszych braci ewangelików reformowanych do kościoła luterańskiego z przystankiem, jakim będzie nasza katedra rzymskokatolicka. – podkreśla metropolita łódzki.

Głównym celem tego nabożeństwa jest podkreślenie znaczenia czasu wielkanocnego w Kościele. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest dla chrześcijan kluczowym wydarzeniem w przeżywaniu wiary, jednak brakuje rozważania tej tematyki poza liturgią. Jest to prawdopodobnie wynik akcentowania duchowości pasyjnej, a więc związanej z męką i śmiercią Chrystusa (w efekcie zrodziły się popularne w wielkim poście nabożeństwa: droga krzyżowa czy Gorzkie żale).

 

Do uczestnictwa we wspólnej ekumenicznej modlitwie ulicami Łodzi zaprasza wszystkich metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. – Jezus Chrystus Zmartwychwstał!  To bardzo ważne, abyśmy ten główny artykuł naszej wiary przezywali nie tylko w Wielkanoc, ale przedłużali tę wiarę wielkanocną. Jezus Zmartwychwstały jest Tym, który nas zbiera i jednoczy w jedno żyjące ciało jakim jest Kościół. Jak najserdeczniej zapraszam na to wspólne przeżycie, na tą wspólną medytację prawdy o Jezusie żyjącym na wieki wieków! – dodaje łódzki pasterz.

za archidiecezja.lodz.pl

 

Posted under Bez kategorii Tagi: , , ,