Mija rok od nominacji ks. Apa Grzegorza Rysia na metropolitę łódzkiego

Wczoraj minął dokładnie rok od ogłoszenia decyzji Ojca Świętego Franciszka, który mianował biskupa Grzegorza Rysia – dotychczasowego biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej – arcybiskupem metropolitą łódzkim.

 

 

W czasie ogłoszenia nominacji w kurii łódzkiej administrator Archidiecezji Łódzkiej – ks. bp Marek Marczak zachęcił zebranych do modlitwy w intencji nowego arcybiskup łódzkiego i dobrego duchowego przygotowania się do ingresu, którego data została wyznaczona na dzień 4 listopada 2017 roku.

Po zakończeniu uroczystości w Krakowie, nowy arcybiskup łódzki odpowiadając na pytanie o trudną specyfikę Kościoła Łódzkiego i plany co do jego posługi w Łodzi odpowiedział.

– Niewiele znam Kościół Łódzki, a wiedza którą posiadam sprawia, że mam wrażenie pustych rąk i mam pragnienie słuchać, słuchać, słuchać, patrzeć, uczyć się i dopiero patrzeć co dalej. Teraz nie ma łatwych diecezji. Takich miejsc nie ma w Kościele. Cały Kościół jest wezwany do Nowej Ewangelizacji. Wezwanie nie płynie z rozpoznania problemów, bo Kościół poznaje się konkretnie, ale chodzi o to, by samemu być człowiekiem wierzącym, bo wtedy jest najważniejszy motyw, by wiarę przekazywać. Same trudności to mogą tylko człowieka przerażać, ale nie o to chodzi! – podkreślił nowy arcybiskup łódzki.

      

Zobacz także: OGŁOSZENIE NOMINACJI NOWEGO ARCYBISKUPA ŁÓDZKIEGO

Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś jest siódmym Pasterzem Kościoła Łódzkiego, a drugim po bp. Józefie Rozwadowskim, pochodzącym z Krakowa.

Dotychczasowymi ordynariuszami Archidiecezji Łódzkiej byli:

  • bp Wincenty Tymieniecki  (1921–1934)
  • bp Włodzimierz Jasiński  (1935–1946)
  • bp Michał Klepacz  (1947–1967)
  • bp Józef Rozwadowski  (1968–1986)
  • bp Władysław Ziółek  (1986–2012)
  • bp Marek Jędraszewski  (2012–2017)

We wtorek 26 września 2017 roku nowy pasterz przyjechał do Łodzi, aby spotkać się z księżmi biskupami i pracownikami kurii oraz omówić przygotowanie do listopadowego ingresu do katedry łódzkiej.

za archidiecezja.lodz.pl

 

 

Posted under Bez kategorii