Poznań: spotkanie przewodniczących Episkopatów Europy

W Poznaniu trwa zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Jak poinformował wiceprzewodniczącym tego gremium abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, tematyka obrad skupiona będzie wokół wolontariatu oraz solidarności między Kościołami i między narodami Europy. „Na tym pierwszym poziomie to jest solidarność taka, z którą się wychodzi zazwyczaj w stosunku do najbardziej potrzebujących. Natomiast już solidarność między Kościołami to jest coś takiego jak teraz ma miejsce – solidarność Kościoła katolickiego i grekokatolickiego w Polsce z Kościołami katolickimi na Ukrainie” – wyjaśnił abp Gądecki.

 

W watykańskim przesłaniu do uczestników obrad, sygnowanym przez kard. Pietro Parolina, Papież Franciszek zachęca biskupów do wytyczenia nowych dróg wielkodusznej i odpowiedzialnej solidarności. Apeluje też o podjęcie braterskiej współpracy duszpasterskiej na bazie wartości duchowych, które ukształtowały myśl, sztukę i kulturę Europy.

Spotkanie europejskich biskupów w Poznaniu potrwa do niedzieli. Wśród gości będą prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

za Rafał Łączny – Polska (KAI)/vaticannews.va

Posted under Bez kategorii