Ks. Abp Ryś do pielgrzymów: ożyw swoją relację ze św. Janem Chrzcicielem!

– Jan Chrzciciel mówi: nie jest ważne kim ja jestem, ważne jest kim jest Ten, który idzie za mną! Jan jest takim patronem Kościoła, który – jak wyczytałem kiedyś – jest zaprzeczeniem jakiejkolwiek Kościelnej kariery! – mówił abp Grzegorz Ryś o św. Janie Chrzcicielu. Kulminacją przedostatniego dnia Ekumenicznej Pielgrzymki z Łodzi do Ziemi Świętej była Msza święta celebrowana w pustelni świętego Jana Chrzciciela, w niedalekiej odległości od grobu jego matki – św. Elżbiety.

 

W homilii łódki pasterz wskazując na Jana Chrzciciela zwrócił uwagę wiernych na to, że – jak masz mówić, to potrzebujesz najpierw milczeć. Jak masz mówić do człowieka, to masz najpierw milczeć. Jak masz mówić w mienieniu Boga, to potrzebujesz najpierw milczeć. Jan tu na tym miejscu doświadczał tego, że Słowo Boga Go czyta, do tego stopnia, że ostatecznie nie zrozumie swojego życia inaczej, niż przez pryzmat Słowa Bożego. – podkreślił.

– Pan Bóg jest cierpliwy. – kontynuował arcybiskup. – Wypowiada słowo i czeka na człowieka, na którym to słowo się wypełni. Ale w tym czekaniu Boga istotne jest to, że musi znaleźć człowieka takiego jak Jan, który daje Bogu przestrzeń, daje Bogu czas, daje Bogu miejsce, daje Bogu swoja własną ciszę. Wtedy Bóg ma prawo powiedzieć człowiekowi to, czego od człowieka oczekuje.

Kaznodzieja mówiąc o bliskim krewnym Jezusa  podkreślił – z tym Janem trzeba trochę ożywić relację, bo jak wrócimy do Polski, to za moment będzie już druga połowa Adwentu, gdzie Jan Chrzciciel jest głównym bohaterem tej części. Jest tym, który wskazuje na Baranka, przychodzącego Baranka. Zaprzyjaźnijcie się z Janem! – apelował łódzki pasterz.

za archidiecezja.lodz.pl

 

 

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , ,