Najświętsza Maryja Panna Nieustającej Pomocy

27 czerwca przypada święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W Hiszpanii wciąż cieszy się ono dużą popularnością. Tradycyjnie organizowane są nowenny przygotowujące do tego święta. Po pandemicznej przerwie w tym roku na ulice ponownie wyszły też procesje. Papież Pius IX przekazując w 1866 r. obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy redemptorystom polecił im, aby zanieśli ten wizerunek na cały świat. Dzięki misjom maryjna ikona trafiła do wielu parafii, a jej kult cieszy się dużą popularnością. W Hiszpanii jest patronką m.in. pogotowia ratunkowego, ministerstwa finansów i fiskusa. Wiele kobiet nosi imię María Socorro – „socorro” znaczy pomoc. Warto zauważyć, że w hiszpańskiej wersji ikony rysy Maryi i Jezusa są łagodniejsze niż w oryginale, który znajduje się w Rzymie. Maryjne święto poprzedzają nowenny i tridua.

W madryckiej parafii Najświętszego Odkupiciela program był bardzo bogaty. Na specjalnym koncercie „Trovadoras del amor” wystąpiła Prado Pérez z Aura Música, która śpiewała teksty średniowiecznych mistyczek. Jedna z jej pieśni „Florecer desiertos” znalazła się wśród finalistów amerykańskiego World Music (The USA Songwriting Competition) i półfinalistów Grammy. Prado, z zawodu lekarz, pracowała na pierwszej linii frontu w walce z pandemią. Podkreśla, że dzisiaj potrzebujemy duchowości i ciszy, aby zatrzymać się i zapytać o to, kim jesteśmy i dla kogo.

Z kolei znana pisarka i narratorka Ana G. Castellano, autorka wielu książek dla dzieci, skomponowała oryginalny i dowcipny „Romancillo”, czyli historię maryjnej ikony w formie poetyckiej. Oryginalne ilustracje na premierę przygotowała Patricia Cubillo. Ana podbiła serca nie tylko dzieci, ale także i dorosłych.

Maryjne święto pokazało, że nawet najlepsze transmisje internetowe czy telewizyjne nie zastąpią bezpośredniego kontaktu. Wiara potrzebuje realnej wspólnoty.

***

„W Jej ramionach znajdziesz spokój i uchronisz się od zła, bo dla wszystkich swoich dzieci Ona serce czułe ma”. Tymi słowami można najlepiej opisać obraz namalowany przez mnicha bazyliańskiego – S. Lazzaro pt. „Obraz Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy”.

Drugi tytuł obrazu to „Matka Boża Bolesna”. Na wizerunku widzimy Matkę Bożą z Jezusem oraz archaniołów Michała i Gabriela. Postacie te opisują litery, umieszczone w tle: MP-ΘΥ (Maryja), IC-XC (Chrystus),ΟΡМ (Archanioł Michał),OΡГ (Archanioł Gabriel). Nie jest znana dokładna data, ani miejsce powstania dzieła. Przypuszcza się, że powstał w IX lub XII w.

Według starej legendy do Europy przywiózł go bogaty kupiec. Gdy na morzu rozszalał się sztorm, człowiek ten wyjął obraz ze skrzyni i pokazał przerażonym podróżnym. Ich modlitwy do Matki Bożej ocaliły statek z katastrofy.

o dotarciu do Rzymu został umieszczona w kościele św. Mateusza. W dobie napoleońskiej, obraz zaginął. Po ponad pół wieku odnalazł go redemptorysta o. Michał Marchi. W 1865 roku Pius IX powierzył cudowny wizerunek Redemptorystom, mówiąc:

„Sprawcie, aby ten obraz poznano na całym świecie i aby się w nim rozmiłowano.”

Zakonnicy wzięli do serca te słowa i dzięki działalności misyjnej rozsławili maryjny wizerunek. Ostatecznie obraz został umieszczony w koście św. Alfonsa w Rzymie.

Uroczysta koronacja obrazu odbyła się 23 czerwca 1867 r., a cztery dni później ustanowiono święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która jest patronką osób smutnych, przygnębionych i tych, którzy szczególnie potrzebują macierzyńskiej opieki.

 

Posted under Bez kategorii