Nuncjusz przewodniczył Mszy na zakończenie Targów Wydawców Katolickich

NuncjuszŻycie jest najpiękniejszym darem Boga, jaki człowiek otrzymał. Naszym zadaniem jest go przyjąć i pomóc innym odkryć jego wartość. Tylko wówczas będziemy w stanie przemieniać oblicze współczesnego świata – podkreślił bp Marek Solarczyk. Na zakończenie XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie, w stołecznej katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana odprawiono Mszę św. w intencji wydawców i pracowników mediów. Liturgii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

 

Wyrażając radość ze spotkania, nuncjusz apostolski w Polsce podkreślił wartość działalności wydawniczej jako przestrzeni wymiany darów w której autorzy publikacji dzielą się swoim osobistym życiem a więc tym co jest w nim cenne ze swoimi czytelnikami.

W homilii bp Solarczyk nawiązał do odbywającego się po raz dwunasty w stolicy Marszu Świętości Życia oraz 12. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Podkreślił, że jedynym dawcą życia jest Bóg i to On nadaje sens ludzkiemu istnieniu. – Jezus Chrystus odkrywa przed człowiekiem najgłębsze prawdy wpisane ludzką egzystencję, czyniąc z naszych dróg drogi samego Boga – przekonywał kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że człowiek rodzi się na ziemi trzykrotnie. – Po raz pierwszy, kiedy w sposób naturalny przychodzimy na świat za sprawą naszych rodziców biologicznych. Po raz drugi rodzimy się w sakramencie chrztu świętego, przyjmując dar wiary i Boga za swojego Ojca. Z kolei trzecie narodziny są już wyrazem świadomej decyzji człowieka, który odpowiada na zaproszenie Chrystusa, staje się jak mówi św. Paweł, „człowiekiem Bożego Ducha”, a więc podejmuje dar Bożej łaski i życia, czyni z nich coś fundamentalnego, coś co całkowicie go przemienia – powiedział bp Solarczyk.

Nawiązując do XXIII Targów Wydawców Katolickich bp Solarczyk zachęcał wydawców i tych, którzy korzystają z ich ofert, aby tworzone przez nich dzieła pomagały ludziom odkrywać piękno daru życia.

– Możliwości, jakie daje rozwój technologii, zwłaszcza media elektroniczne, sprawiło, że grono tzw. twórców niezwykle mocno się poszerza, a to pociąga za sobą niezwykłą odpowiedzialność za wypowiadane czy publikowane słowa. Jako twórcy bądźmy zatem jednocześnie darczyńcami życia dla innych, którzy są zagubieni, szukają sensu dla tego, co przeżywają – zaapelował bp Solarczyk.

mag / Warszawa / KAI

Posted under Bez kategorii Tagi: , ,