Delegaci z ok. 100 krajów podsumują Światowe Dni Młodzieży w Polsce

WatykanDo Rzymu przyjeżdżają pierwsi spośród 300 uczestników międzynarodowego forum poświęconego podsumowaniu ubiegłorocznych ŚDM w Krakowie i przygotowaniom do kolejnego spotkania młodych w Panamie. To kolejne ważne międzynarodowe spotkanie poświęcone młodzieży, po ubiegłotygodniowym sympozjum biskupów Europy i duszpasterzy młodych zorganizowanym w Barcelonie.

„Z Krakowa do Panamy. W drodze na Synod wspólnie z Młodymi” – to hasło międzynarodowego spotkania organizowanego w Rzymie z inicjatywy watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Wezmą w nim udział delegaci ponad 100 konferencji episkopatów oraz zakonów, wspólnot i ruchów zajmujących się pracą z młodzieży, w sumie ok. 300 osób.

W obradach wezmą też udział członkowie Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, koordynującej przygotowania ŚDM i przedstawiciele sekretariatu Synodu Biskupów, a także dwóch komitetów organizacyjnych ŚDM: krakowskiego, na czele z kard. Stanisławem Dziwiszem i bp Damianem Muskusem oraz panamskiego, wraz z jego przewodniczącym abp Panamy Jose Ulloa Mendietą.

Spotkanie, które rozpocznie się jutro i potrwa do niedzieli, wpisuje się w cykl międzynarodowych forów organizowanych w ramach przygotowań do kolejnych Światowych Dni Młodzieży. Pierwsze z nich odbywa się w Rzymie w tygodniu poprzedzającym Niedzielę Palmową i służy podsumowaniu poprzedniego spotkania młodych oraz przedstawieniu pierwszych informacji dot. kolejnej edycji spotkania. Drugie, organizowane jest w kraju goszczącym ŚDM, na ok. pół roku przed zlotem młodzieży, a jego celem jest przekazanie szczegółowych informacji organizacyjnych i wizja lokalna miejsc Wydarzeń Centralnych.

Pierwszy dzień rzymskiego forum będzie poświęcony podsumowaniu ubiegłorocznego spotkania młodych w Krakowie. W imieniu gospodarzy spotkania głos zabiorą wieloletni dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski i kierujący obecnie biurem ks. Emil Parafiniuk, którzy opowiedzą o przebiegu i owocach peregrynacji symboli ŚDM i Dni w Diecezjach.

Z kolei delegacja Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie na czele z kard. Stanisławem Dziwiszem i bp. Damianem Muskusem podsumują różnorodne aspekty organizacji i przebiegu ŚDM w Krakowie. Bardzo ważnym elementem spotkania będą świadectwa i relacje delegatów, odpowiedzialnych za przygotowania ŚDM w poszczególnych krajach, którzy podzielą się tym, jak młodzież na całym świecie przeżyła spotkanie w Polsce.

Dwa kolejne dni będą poświęcone przygotowaniom do przyszłorocznego XV Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów o młodzieży i rozeznawaniu powołania. W programie są przewidziane m.in. dyskusje dotyczące oczekiwań młodych ludzi względem synodu, prezentacja dokumentu przygotowawczego do tego wydarzenia i dyskusje w grupach.

Sobota będzie poświęcona prezentacji stanu przygotowań do 34. Światowych Dni Młodzieży, które w dn. 22-29 stycznia 2019 r. odbędą się w Panamie, a także duchowego i duszpasterskiego znaczenia tego spotkania dla Kościoła w Ameryce Łacińskiej. W imieniu gospodarzy, z delegatami z całego świata spotka się arcybiskup Panamy i przewodniczący lokalnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM abp Jose Ulloa Mendieta oraz członkowie zespołu organizującego spotkanie młodych.

Zwieńczeniem forum będzie udział w obchodach Niedzieli Palmowej na pl. Świętego Piotra, gdzie, na zakończenie Mszy św. pod przewodnictwem papieża, polska młodzież przekaże rówieśnikom z Panamy symbole ŚDM: krzyż i ikonę Salus Populi Romani.

W trakcie forum, z odpowiedzialnymi za ŚDM na świecie spotka się też m.in. delegacja polskiej młodzieży, która w środę w nocy wyruszy do Rzymu z pielgrzymką dziękczynną za ŚDM. Wspólnie będą uczestniczyć m.in. w piątkowym koncercie zespołu Gen Rosso – autorów i wykonawców hymnu ŚDM Rzym 2000 pt. „Emmanuel”. Razem będą też modlić się podczas sobotniego czuwania w bazylice Santa Maria Maggiore, gdzie znajduje się oryginalny wizerunek Matki Bożej Salus Populi Romani. Gospodarzem tego miejsca jest kard. Stanisław Ryłko, który do roku 2016 kierował przygotowaniami do kolejnych edycji ŚDM, jako przewodniczący ówczesnej Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Światowe spotkanie delegatów ŚDM wpisuje się w obchody 32. Światowych Dni Młodzieży, które będą celebrowane w Niedzielę Palmową w diecezjach na całym świecie. Jego tematem są słowa „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1,49).

abd / Rzym / KAI

Posted under Bez kategorii Tagi: , , , ,