Dwa zamachy na kościoły w Egipcie. Zginęły co najmniej 43 osoby

EgiptPierwsza bomba eksplodowała w niedzielę w koptyjskim kościele w delcie Nilu. Kilka godzin później do eksplozji doszło w kościele w Aleksandrii. Do zamachów przyznało się Państwo Islamskie.

 

 

– Co najmniej 43 osoby zostały zabite, a ponad 100 innych odniosło rany w zamachach na dwa kościoły – poinformowały egipskie władze.

W pierwszym zamachu, który miał miejsce w kościele w mieście Tanta w delcie Nilu, zginęło co najmniej 25 osób, a co najmniej 78 zostało rannych.

W kilka godzin później zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy przed koptyjską katedrą w nadmorskiej Aleksandrii. Zabił 11 osób, w tym trzech policjantów, ranił 35 osób.

W momencie wybuchu wewnątrz świątyni znajdował się zwierzchnik prawosławnego Kościoła koptyjskiego patriarcha Tawadros II, ale nie doznał żadnych obrażeń.

Zamachy przeprowadzono w Niedzielę Palmową rozpoczynającą dla chrześcijan Wielki Tydzień. Ich ofiarą padli Koptowie – egipscy chrześcijanie stanowiący 10 proc. populacji kraju.

Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie. „Ugrupowanie należące do Państwa Islamskiego przeprowadziło dwa ataki na kościoły w miastach Tanta i Aleksandria” – podała w komunikacie podległa ISIS agencja prasowa Amak.

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi nakazał skierowanie wojska do ochrony kluczowej infrastruktury kraju. Według komunikatu kancelarii prezydenta „jednostki armii wspierają policję we wszystkich prowincjach republiki”.

– Polskie MSZ z zaniepokojeniem przyjęło informacje o atakach bombowych na kościoły w Aleksandrii i w miejscowości Tanta w Egipcie. Stanowczo potępiamy wszelkie formy terroryzmu i przemocy – podkreśla MSZ w komunikacie przekazanym PAP. „Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i przekazujemy najszczersze wyrazy współczucia społeczeństwu i władzom Egiptu” – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie MSZ poinformowało, że konsul RP w Kairze pozostaje w kontakcie z miejscowymi służbami i sprawdza, czy w zdarzeniu ucierpieli polscy obywatele. Resort spraw zagranicznych zaapelował do Polaków przebywających w Egipcie o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do zaleceń miejscowych służb.

Niedzielne zamachy są kolejnymi atakami dżihadystów wymierzonych w Koptów. W samobójczym zamachu przeprowadzonym przez Państwo Islamskie na koptyjską katedrę w Kairze w grudniu zginęło 25 osób, a 49 zostało rannych. Na początku kwietnia bojownicy z grupy Liwa al-Tawra dokonali zamachu na centrum treningowe policji w Tancie i zabili 16 osób. Grupa ta ma powiązania ze zdelegalizowanym Bractwem Muzułmańskim, które przeprowadza ataki na egipskie służby bezpieczeństwa, ale dystansuje się od zamachów na chrześcijan.

za gazeta.pl

Posted under Bez kategorii