Odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

PomnikZ inicjatywy księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, ówczesnego metropolity łódzkiego, dziś metropolity krakowskiego przy aprobacie Rady Miejskiej w Łodzi, na placu katedralnym powstaje pomnik, upamiętniający Ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Jego uroczyste odsłonięcie i poświecenie, będzie miało miejsce podczas liturgii sprawowanej w piątek, 19 maja br. o godzinie 18.00 w bazylice archikatedralnej łódzkiej i na placu przyświątynnym.

Decyzja w sprawie wzniesienia pomnika, została podjęta jednogłośnie przez radnych Rady Miejskiej 4 maja 2016 roku. W uzasadnieniu swojej uchwały, radni napisali: „Rada Miejska wraża stanowisko, że zarówno miejsce jak i forma, pozwoli godnie upamiętnić wszystkie ofiary tej tragedii narodowej, a wszystkim łodzianom będzie przypominać o ich zasługach i poświeceniu dla dobra Ojczyzny.” (Uzasadnienie do Uchwały nr XXIX/738/16)

„Decyzja Rady Miejskiej w Łodzi sprawiła mi wielką radość i satysfakcję, ponieważ pokazała, że można we współczesnej Polsce, tak nieraz dramatycznie podzielonej być zjednoczonym wobec tak podstawowej wartości jaką jest polskie państwo. Wartość polskiej państwowości jest ostatnio mocno i często podkreślana w związku z 1050 rocznicą chrztu Polski. A teraz nabrało to szczególnego znaczenia kiedy Rada Miejska w Łodzi jednogłośnie przyjęła uchwałę, by można było wznieść przy katedrze łódzkiej pomnik poświęcony ofiarom tragedii smoleńskiej sprzed sześciu lat”- mówił ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, który było obecny na sesji Rady Miejskiej w dniu 11 maja 2016 roku.

Pomnik w formie obelisku z nazwiskami ofiar  tragedii, został usytuowany w zbiegu ul. Ks. Ignacego Skorupki i św. Stanisława Kostki, na tyłach łódzkiej bazyliki archikatedralnej, w bezpośrednim sąsiedztwie tablicy upamiętniająca ofiary Katynia, poświęconej przez arcybiskupa łódzkiego w 2015 roku. Autorami pomnika są łódzcy artyści rzeźbiarze: Krystyna Fałdyga-Solska i Bogusław Solski.

W najbliższy piątek 19 maja br., o godz. 18.00 w bazylice archikatedralnej, będzie sprawowana Mszy święta w intencji śp. Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pozostałych Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Liturgii Mszy świętej i poświęcenia pomnika będzie przewodniczyć ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

za archidiecezja.lodz.pl

Posted under Bez kategorii