Ks. Abp Jędraszewski podziękował Papieżowi za beatyfikację ks. Rapacza

To była potrzeba serca – podziękować Ojcu Świętemu za jego decyzję o tym, aby wynieść do chwały ołtarzy Czcigodnego Sługę Bożego ks. Michała Rapacza – powiedział Vatican News – Radiu Watykańskiemu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który w środę 26 czerwca spotkał się z Papieżem Franciszkiem. Wraz z delegacją wręczył Papieżowi obraz nowego błogosławionego.

„Mam nadzieję, że Ojciec Święty będzie także dzięki temu obrazowi mógł częściej swoje intencje i intencje całego Kościoła wznosić do Pana Boga, także za przyczyną naszego bohaterskiego kapłana męczennika” – podkreślił abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski uczestniczył w środowej audiencji ogólnej z Papieżem. W uroczystość świętych Piotra i Pawła 29 czerwca będzie koncelebrował Mszę św. pod przewodnictwem Ojca Świętego w Bazylice św. Piotra.

W czwartek rano abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II. „To jest oczywiście szczególne doświadczenie jego bliskości i obecności – mówił metropolita krakowski w rozmowie z Vatican News – Radiem Watykańskim. – Muszę dodać, że ta bliskość Ojca Świętego jest też bardzo odczuwalna poprzez jego relikwie, również w Krakowie. Bliskość poprzez kontakt z relikwiami świętego naszego Papieża jest zawsze prawie że codziennością, ale zawsze codziennością, która każe z wdzięcznością myśleć o nim, który tak do końca wypełniał swoje posłannictwo, wolę swojego Pana i Mistrza, Jezusa Chrystusa i z taką mocą na areopagach całego świata głosił to, że trzeba dla dobra człowieka, dla dobra ludzkości otwierać drzwi na oścież samemu Chrystusowi”.

Pierwszy raz abp Jędraszewski przyjechał do Rzymu w 1975 r. „To jest ukochane miasto, do którego zawsze z wielkim sentymentem i radością wracam. Zawsze czymś nowym zaskakuje, tak wielkie w nim bogactwo” – podkreślił metropolita. „Znowu jest okazja, żeby chodzić jego ulicami, odwiedzać kościoły i modlić się, dlatego że jestem z grupą reprezentującą archidiecezję krakowską; dla mnie możliwość odnowienia pewnych wspomnień” – dodał.

Beatyfikacja ks. Rapacza odbyła się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach 15 czerwca br. Przewodniczył jej prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. „Dziękując Panu Bogu za nowego błogosławionego, którym jest męczennik komunizmu, ks. Michał Rapacz, módlmy się, by jego świadectwo stało się znakiem pocieszenia od Boga, w tych czasach naznaczonych wojnami” – mówił Papież podczas audiencji ogólnej 19 czerwca.

za Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Artur Hanula

Posted under Bez kategorii